Beszámoló az MCE “A kontrolling gyakorlata” c. konferenciájáról
2011. október 19. Debrecen
A Debreceni Egyetem 80 fős konferenciatermében egyetlen üres hely sem maradt október 19-én, a Magyar Controlling Egyesület kilencedik konferenciáján.
Nagy- és középvállalati controllerek, intézmények gazdasági vezetői gyűltek össze és bizonyosodtak meg arról, hogy a controllingra továbbra is nagy szükség van, hogy a korszerű, versenyképes controlling és az eredményesség között szoros pozitív irányú a kapcsolat. Meggyőződhettünk arról, hogy elindult a korszerű irányításszervezés a versenyszférán kívül is. Jó példákat hallottunk az önkormányzatok és a sport gazdálkodásának megújulási törekvéseiről. Mindemellett megtudtuk azt is, hogy a jövő controllere nem táblázatokban, hanem mozgatható, grafikus ábrákon keresztül mutatja be a szimulációinak eredményét.
A controlling szakirodalom kevéssé foglalkozik az önkormányzati szférával, állapította meg dr. Szemenyei László, a Pénzügyi Főpolgármester-helyettesi Iroda stratégiai tanácsadója. Igaznak tartotta azt a Beke Barnabás által tett megállapítást, mely szerint az önkormányzatok a controllingot ismerik, de nem hasznosítják.
Hogy miért terjedt el kevésbé a controlling az önkormányzatoknál? Az első válasza dr. Szemenyei Lászlónak erre a kérdésre az, hogy a jelenlegi működési környezet nem segíti elő a controlling kialakítását és működését. A szakterületi ügyosztályok felügyelik az alájuk tartozó vállalatokat. A szakterületek között nincs koordináció, sok a „kézi vezérlés”, csak a szabályosságot, a pénzügytechnikai végrehajtást vizsgálják. A tervezés nem zárt rendszer, a treasury és az eredmény kimutatás nincs összefüggésben. Bázis alapú tervezés van, elemzés nincs, a sorok között kell olvasni.
A változtatások elindultak a Fővárosi Önkormányzatnál is. Pozitív kezdet az un. Gazdasági Program, melynek keretében nagyobb szervezeti egységeket (holdingok, főosztályok) hoznak létre, stratégiát készítenek, 25%-os létszámcsökkentés valósul meg, a politikai kabinetek napi működését mérséklik, controlling-elemek bevezetésére kerül sor (treasury részleg létrehozása, korszerű tervezés, eltéréselemzés stb), megkezdődik az informatikai rendszer lehetőségeinek kihasználása. A gazdálkodás korszerűsítése létkérdés, mert a többletforrások elfogytak és az adóssági spirált meg kell állítani.
Bede Lászlótól, a Debreceni Hőszolgáltató Zrt. gazdasági igazgatójának előadásából egy olyan controlling rendszert követhettünk végig, mely működik, fejlődik, eredményt hoz, a klasszikus controlling minden előnyét magába foglalja. Bede László bemutatta a controllingot, amely koncepciózusan átíveli a holding, a Vagyonkezelő és azon belül a tagvállalatok tevékenységét.
A központi controlling a pénzügyi mutatók zártságából a folyamatok és tevékenységek esetenként naturáliákkal jellemezhető világába lép ki. Nem egyben láttatja a társaságokat, hanem tevékenységenként vizsgálja. A tervek gördülő tervek. Tanulságos volt az ábra, ahol Gannt diagramon mutatják be a tervezési folyamat egyes lépéseit.
Cash-pool rendszertvezettek be és gördülő pénzügyi tervezést. Minden hét hétfői napján a megelőző hetet illetően a tervezett és tényleges pénzáramok alakulása kiértékelésre kerül. A vállalatcsoporton kívüli és belüli pénzáramok együttes összege amennyiben az előírt mértéket meghaladja, a jelentést indoklással kell ellátni. Mivel a jövőbeni pénzáramok ismeretére az előzőeknél nagyobb szükség van, a bázisadat figyelembevételével előre kell tervezni négy hetet. A rendszer bevezetése számottevő eredményt hozott. Ugyanilyen sikeres a költségfelelősi rendszerük, a kintlévőségek figyelésére alkalmazott szisztémájuk.
Nem kevésbé volt érdekes hallgatni a távhőszolgáltatásban bekövetkező változásokat és azok várható kihatását.
Dr. Bács Zoltánnak, a Debreceni Egyetem gazdasági főigazgatójának felvezetésében és Patay Lászlónak az előadásában érdekes előadást hallottunk a sportszervezeti controllinggal kapcsolatos koncepcióról. Patay László, aki az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. igazgatósági elnöke és egyben a Tenisz Szövetség korábbi elnöke is, szívügyének tekinti a sportban is az üzleti szemlélet, a stratégiaalkotás és a controlling bevezetését, elterjesztését.
Át lehet-e ültetni a versenyszféra módszereit? Lehet-e transzparenciát megvalósítani, teljesítményhez kötött felelősséget bevinni a sport irányításába, amíg nincs semmi külső kényszer.
A versenyszféra és a sport számos különbsége ellenére nem lehet nélkülözni a jövőben a korszerűbb gazdálkodási szemléletet, mert a sportszervezetek finanszírozása kiszámíthatatlan, a szponzorok megszerzése egyre nehezebb. Patay László kidolgozta a stratégia alkotás folyamatát, a steakholderek azonosítását, a Tenisz Szövetségre a BSC célokat és a controlling bevezetés megoldási módjait. „A sportnak piaci nyelven kell beszélni, hogy egy nyelvet beszéljen a szponzorokkal!” – jegyezte meg az előadó.
Izgalmas volt dr. Drótos Györgynek, a Corvinus Egyetem tanszékvezető egyetemi docensének előadása a controlling informatikai támogatásának új irányairól. Milyen rendszert válasszunk? Mindig vannak pozitív és negatív érvek az egyes rendszerek mellett. Ebben adott jó eligazítást az előadó.
Az Excel alapú rendszerek kiváltása folyik a közepes és nagy vállalatoknál. Az excel -spagettit mindenki ismeri. Egy bizonyos bonyolultságon felül egy recsegő-ropogó excel rendszernél a vezetés többet érdemel, célszerű lecserélni. Kisebb vállalatok számára egy köztes változat a Power Pivottal kiegészített Excel 2010, mely BI támogatást is biztosít.
Az alternatív megoldások (Open Source BI, SaaS, Controlling Szolgáltató Központ) iránt egyre nagyobb az érdeklődés. Az Open Source BI – komoly üzleti szoftver. Van ingyenes változat és van fizetős is. Lehet csak annyit venni, amire tényleg szükség van, saját fejlesztés is lehetséges. Jó megoldás KKV-k számára. A nyílt forráskódú (open source) szoftverek sajátosságaités acontrolling szolgáltató központok működését szintén megismerhettük.
A felhasználók elsődleges választási szempontja a könnyű kezelhetőség és a mobil hozzáférés. A vizualizáció tartalmi szemponttá válik. Ma már grafikus képekkel, mozgatható ábrákon keresztül tudunk szimulációkat végezni, mely rendkívül dinamikus és látványos!
Különösen izgalmas előadást hallgattunk Csanádi Andrástól, a Paksi Atomerőmű gazdasági igazgatójától a beruházás controllingról, annak speciális vonásairól a PAM-nél. A Paksi Atomerőmű Zrt. állami vállalat, a MVM Zrt. zászlóshajója. Az atomaghasadás hőjének felhasználásával villamos-energiát termelnek. Az erőmű kapacitás kihasználtsága 90%-os.
A nukleáris biztonság miatt a beruházások megalapozottságának különös jelentősége van. Nem véletlen, hogy a beruházási controlling is kiemelt jelentőséggel bír.
Az előadó bemutatta a projektek előkészítésének, megalapozásának és megvalósításának és a beruházás-kezelésnek az alaposan átgondolt, nagyon szakszerűen zajló folyamatát. A beruházások nagy része biztonsági célt szolgál, ezért olyan biztonságmérési rendszert alakítottak ki, mely műszaki-, gazdasági- és controlling minősítést egyaránt tartalmaz. A beruházások esetében – meghatározott nagyságrend felett –utólagos értékelés is folyik az eredmények bemutatása és a tanulságok levonása miatt.
Az előadás végén Csanádi Andrástól szakmailag korrelt informácókat kaptunk a fukushimai erőműben történt katasztrófa részleteiről.
A családi vállalkozások speciális vonásairól tartott előadást dr. Berendi Péter, a Roland Divatház Zrt. alapító tulajdonosa, a Felelős Családi Vállalkozások Egyesületének elnökségi tagja. Megtudtuk, hogy jelenleg Európában hozzávetőleg 4 millió jelentősebb családi vállalat és vállalkozás van. Ők nagyságrendileg kb. 60 %-a az összes cégformának, és kb. 40-50 %-át termelik a GDP-nek. Magyarországon – becsült adat szerint – 4-500 ezer családi vállalat, vállalkozás működik.
Dr.Berendi Pétertől megtudhattuk, miben különbözik a családi vállalat irányítása, működtetése a többi vállalatétól. Milyen problémák és előnyök származhatnak a „családi” jellegből, mit jelent a családi marketing, milyen buktatókat hordozhat magában a generációváltás, az alapító tulajdonos visszavonulása. Érdekes, lélektani tényezőkkel is fűszerezett előadást hallhattunk.
A konferenciát a Debreceni Református Nagytemplomban orgonahangverseny zárta le.
Az előadóknak köszönjük a színvonalas prezentációkat! Örülünk, hogy az Egyesület tagságából sokan eljöttek, és annak különösen, hogy a Konferencián számos érdeklődőt fogadhattunk, akik most ismerkedtek az Egyesület tevékenységével !
Az előadások prezentációit ide kattintva olvashatja !
Dénes Tamásné ügyvezető